Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów

Co dalej z Pracownikami GiEK S.A?

W poniedziałek 19 października odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezesa Zarządu PGE S.A. oraz ministrów Aktywów Państwowych i Klimatu w obecności wielu dziennikarzy zajmujących się sprawami energetyki.

Celem konferencji było przedstawienie nowej strategii PGE do roku 2050.

Strategia jest wg. słów Prezesa uzasadniana koniecznością dostosowania się do wymogów rynku określanych poprzez politykę klimatyczną UE.

Po wysłuchaniu i przeczytaniu nowej strategii jestem w lekkim szoku. Prezes  Zarządu PGE S.A. nie zrozumiał, idei Unii Europejskiej dotyczącej Zielonego Ładu. Pominął całkowicie część dotyczącą kosztów społecznych. A trzeba to wyraźnie powiedzieć, dla strony społecznej sprawa zabezpieczenia stabilności i trwałości dochodów pracowników „aktywów węglowych” i działających na ich obrzeżu spółek jest sprawą priorytetową.

Tak naprawdę dowiedzieliśmy się że zostaniemy wyłączeni/ sprzedani do nowego podmiotu i dalszą odpowiedzialność za aktywa węglowe będą ponosiły Rząd RP oraz UE.

Czyż to nie kuriozalna sytuacja że Prezes spółki energetycznej zrzuca odpowiedzialność na inne podmioty a sam nie ma nic więcej do powiedzenia pracownikom aktywów węglowych o ich przyszłości?

Wyjaśnienie, że jeśli nie byłoby wyłączenia to za 1,5 roku nastąpiłaby katastrofa finansowa spółki być może uspokoiłoinwestorów (choć wątpię obserwując notowania PGE) czyli problem tkwi w PGE GiEK S.A. A jeśli tak, to jak ten podmiot ma zapewnić przyszłą pracę i dochody pracownikom? Czyżby Prezes PGE S.A. uważał, jak w przypadku złoża Złoczew, że to już nie jego problem?

Tak ma wyglądać wprowadzanie Zielonego Ładu i sprawiedliwa transformacja w polskim wydaniu?

Poniżej zamieszczamy link do filmu z konferencji oraz do nowej strategii PGE S.A. Choć dla nas, którzy mamy być wg. tego planu wyłączeni z grupy w 2021 r informacje tam zawarte są zbędne, bo o nas nic tam prawie nie ma.

Link do filmu:  https://www.gkpge.pl/strategia2030

Link do materiału PGE: https://www.gkpge.pl/relacje-inwestorskie/Grupa/strategia-grupy-pge

Artykuł dodał: Andrzej Nalepa

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Logo
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności