Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów

O Elbest sp. z o.o. słów kilka.

O Elbest sp. z o.o. można pisać różnie. Jedni oceniają, że powstanie tej spółki to był błąd inni powiedzą, że było to przedsięwzięcie z dużą szansą na powodzenie i rozwój.

Spółka powstała w 2004r na bazie majątku służącego realizacji zadań socjalnych dla pracowników Elektrowni Bełchatów. Początki były świetne. Spółka rozwijała się dynamicznie, była w stanie postawić nowy cztero-gwiazdkowy hotel w Krynicy.

Znajdą się tacy co powiedzą, że to była inna epoka, że Elektrownia pomagała ale faktem niezaprzeczalnym jest, że były to lata, w których były zyski, spółka inwestowała i nic nie zapowiadało, że może nastąpić klapa. Zwłaszcza, że hotelarstwo przeżywało wieloletni bum (do covid-19).

Na nieszczęście dla Elbest sp. z o.o. w 2010r doszło utworzenia PGE GiEK S.A. W ogólnym zamęcie  doszło do fatalnej w skutkach konsolidacji aktywów hotelarskich. Spółka obciążona skonsolidowanymi deficytowymi oddziałami z biegiem czasu zamiast zysków i rozwoju zaczęła przynosić straty. Nieudolne zarządzanie, beztroskie wydawanie pieniędzy oraz całkowita bezkarność i brak odpowiedzialność doprowadziły do idących w dziesiątki (ponad sto milionów złotych) skumulowanych strat.

Działające w Elbest sp. z o.o. Związki Zawodowe wielokrotnie wyrażały swoje zdumienie kompletnym jak się wydaje brakiem reakcji na taki stan rzeczy przez organy nadzorujące.

Dodajmy, że PGE S.A. która jest właścicielem PGE GiEK S.A.  przejęła aktywa spółek córek od GiEK S.A. W celu wspólnego ich rozliczania utworzyła w roku 2014 grupę podatkową (https://pgegiek.pl/aktualnosci/Nowa-Podatkowa-Grupa-Kapitalowa). Tak więc długi Elbest sp. z o.o. stały się jakby mniej widoczne. Kto finalnie ponosił straty? Prawdopodobnie akcjonariusze i Skarb Państwa…

Od roku w Elbest spółka z o.o. działał nowy zarząd (od kilku dni już go nie ma). Spotkania z nim miały na celu uzgodnienie procesu restrukturyzacji. Miałaby ona uzdrowić sytuację w Spółce. W planie było okresowe zawieszenie działalności w oddziałach przynoszących straty oraz redukcja zatrudnienia. Redukcja miała przebiegać poprzez przeniesienie pracowników do innych spółek tak aby odbyło się to bez szkody dla nich. Bo przecież to nie pracownicy doprowadzili do fatalnej sytuacji Spółki.

Ponieważ o skumulowanych stratach sięgających 100 mln powiedział na spotkaniu ze stroną społeczną były już prezes Elbest sp. z o.o. poprosiliśmy aby Zarząd, który ma wiedzę o zakresie niegospodarności zawiadomił o tym prokuraturę.

Niestety nie słyszymy o tym aby tak się stało. W spotkaniu brała dział dwuosobowa reprezentacja   Zarządu PGE GiEK S.A.  Wiceprezes od Zarzadzania  Majątkiem (sik!) oraz Wiceprezes wybrany przez pracowników spółki!  Jako organ nadzorujący z ramienia PGE S.A. usłyszeli to na spotkaniu, jeśli nie wiedzieli o tym wcześniej, co byłoby dziwne.

Obecna Pani Prezes PGE GiEK  S.A. na pierwszej wideo-konferencji usłyszała od strony związkowej o problemie i jak rozumiemy jest w trakcie analizy dokumentów z tego okresu (sprawozdania finansowe). Widząc jak skutecznie próbuje egzekwować wewnętrzne procedury w zatrudnianiu (zwalniając tych , którzy jak mówi zostali przyjęci z ich złamaniem) liczymy na równą skuteczność w  sprawie Elbestu. Tak na marginesie dodajmy liczymy na  zwolnienie również tych, którzy zostali przyjęci z naruszeniem procedur już po objęciu przez Panią Prezes funkcji Prezesa jeśli oczywiście tacy są.

 

Artykuł dodał: Andrzej Nalepa

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Logo
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności