Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów

Ciemność widzę, widzę ciemność!

Według doniesień medialnych Prezes PGE S.A. stwierdził, że cyt.:” Przeniesienie aktywów węglowych do jednej państwowej spółki byłoby rozsądne”

"To zdecydowanie ciekawy, rozsądny pomysł i jedna z możliwych opcji. Myślę, że wkrótce rozpoczną się rozmowy o zmianach w tym kierunku. Oczywiście decyzja nie należy do nas - muszą ją podjąć politycy" - powiedział prezes PGE.

Zaiste kuriozalna sytuacja. Wynikałoby z tych wypowiedzi, że Prezes PGE S.A. największej polskiej spółki energetycznej, czeka na dyrektywy polityczne.

               Niestety w artykule nie ma słowa uzasadnienia dlaczego wydzielenie aktywów węglowych ma być dobrym pomysłem i dla kogo dobrym? Dla energetyków, górników, budżetu? Czy może dla polityków i Prezesów, którzy będą mogli na zielono błyszczeć na europejskich salonach.

Z ostatnich wypowiedzi można by wyciągnąć taki oto wniosek: energetykę węglową oddam w dobre ręce razem z tonącymi kopalniami i niech rząd się martwi.

UE niech da pieniądze PGE S.A. to wybudujemy lub odkupimy wiatraków na 2500MW oraz fotowoltaiki drugie tyle.

A co Panie Prezesie jeśli do tego 2045 roku unia się rozpadnie? Kto sfinansuje te pomysły. Zapytam jeszcze dyskretnie 5000MW z wiatru i Słońca to za mało, co z niedoborem energii z powodu likwidacji energetyki węglowej? Kupimy z zewnątrz? Zapełnią je marzenia o elektrowni atomowej? Czy to jest fizyczna realizacja głośnego  hasła bezpieczeństwa energetycznego?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat rządów niosących na sztandarach wyborczych potrzebę niezależności i bezpieczeństwa energetycznego z eksportera względnie taniej energii elektrycznej stajemy się krajem uzależnionym od importu.

Fatalne negocjacje „polityków” w 2007 roku, fatalne decyzje „polityków” po 2007r i obecne „decyzję podejmą politycy”  nie pozostawiają złudzeń, moim zdaniem -  w energetyce będzie źle!

Polskim politykom i sądom proponuję gruntowna analizę wyroku niemieckiego  Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja 2020 roku. Zamiast walki o władzę skupcie się  na obronie polskich interesów, tak jak robi się to w innych krajach.

Artykuł dodał: Andrzej Nalepa

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Logo
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności