Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów

Czas wyjść z UE

Czy Polski Rząd tradycyjnie wykazał się indolencją i lekceważąco podszedł do problemu?

Widać po decyzji TSUE, że chyba tak, bo TSUE nakazuje Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia w kopalni Turów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia wniosku.

Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów. Główną przyczyną podnoszoną w pozwie jest negatywny wpływ kopalni na regiony przygraniczne, ze względu na obniżenie poziomu wód gruntowych

Prezes PGE GiEK Wioletta Czemiel-Grzybowska zwracała uwagę, że Czesi w skardze do TSUE "nie uzyskali pozytywnej opinii Komisji Europejskiej".

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. W 2020 r. koncesja na wydobycie węgla brunatnego w Turowie została przedłużona do 2026 r.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt , że Premier Morawiecki co i rusz podkreśla dobrą współpracę w Grupie Wyszehradzkiej a jak mi się wydaje Czechy do niej należą.

Obawiam się niewykonanie wyroku (jak zapowiada Premier) będzie wiązało się z zarzutem braku praworządności i unijna kasa zostanie tym sposobem zablokowana?

Taka może być puenta „talentu negocjacyjnego” Premiera.

Być może udałoby się uniknąć całego zamieszania, gdyby Premier Morawiecki lepiej dbał o interesy Polski, w tym energetyki, a nie niczym komiwojażer jeździł po kraju i reklamował  kiełbasę wyborczą PIS.

Artykuł dodał: Andrzej Nalepa

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Logo
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności